​CFR Cluj a încheiat cum nu se poate mai bine sezonul regulat. Campioana României i-a administrat un eșec usturător Universității Cluj (4-0), la capătul unui meci rezolvat de gazde încă din prima repriză.

Jucatorii celor de la CFR ClujFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

* Click pe numele marcatorilor pentru a putea vedea golurile *

Ermal Krasniqi, gol cu călcâiul pentru echipa lui Dan Petrescu

Campioana României este pregătită de play-off, după o victorie la pas în fața rivalei locale.

Formația antrenată de Dan Petrescu a punctat de 3 ori în primele 45 de minute și a rezolvat partida, profitând și de imprudențele din defensiva oaspeților.

Rangelo Janga a deschis scorul pentru CFR Cluj în minutul 25 din lovitură de la 11 metri, după un henț comis de Ispas în careu.

7 minute mai târziu, Ermal Krasniqi a făcut 2-0, cu o execuție de efect din centrarea lui Cristi Manea.

În minutul 41, campioana României a primit încă o lovitură de la 11 metri. Remacle a căzut în careu și a atins mingea cu mâna, iar Manea a transformat de la punctul cu var.

Repriza secundă a fost una în care elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au avut mai mult curaj, probabil și din cauza relaxării din tabăra gazdelor.

Goranov a irosit o mare ocazie de a reduce din diferență, dar Simone Scuffet a intervenit excelent.

Campioana României putea face 4-0, tot dintr-un penalty pentru henț. Krasniqi a executat de la 11 metri, dar Gorcea a evitat dezastrul pentru oaspeți.

Daniel Bîrligea a închis tabela în prelungirile partidei (min 90+4), la capătul unei acțiuni frumoase a gazdelor.