Farul Constanța și-a respectat statutul de lider al campionatului și s-a impus în derbiul cu Rapid București, scor 2-1, după o partidă intensă, în etapa a 30-a a SuperLigii.

Jucatorii celor de la Farul ConstantaFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Farul – Rapid 2-1, în etapa a 30-a a SuperLigii

Oaspeții au fost lipsiți de aportul galeriei, suporterii giuleșteni refuzând să intre pe stadion, pentru că le-au fost oferite mult mai puține bilete decât numărul de susținători prezenți la Constanța.

După un început în forță al gazdelor, Rapid a deschis scorul în minutul 14 prin Antonio Sefer, cu un șut de la marginea careului, după o nesincronizare între fundașii adverși.

Doar șapte minute au condus, pentru că Artean a marcat golul egalării în minutul 21, cu o lovitură de cap după acțiunea lui Borza.

Golul victoriei a fost marcat în minutul 50, când portarul rapidist Horațiu Moldovan a gafat incredibil, scăpând în poartă șutul slab al lui Adrian Mazilu.

Farul intră în play-off din poziția de lider, cu 32 de puncte după înjumătățire, în timp ce Rapid ocupă locul al cincilea și va avea 26 de puncte.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Farul Constanța și Rapid București.