Universitatea Craiova a urcat pe poziția a patra a clasamentului după victoria reușită pe teren propriu în fața formației UTA, în ultima etapă a sezonului regulat.

Eugen NeagoeFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Universitatea Craiova – UTA 2-1, în etapa a 30-a a SuperLigii

Elevii lui Eugen Neagoe au reușit a treia victorie consecutivă în SuperLigă și se pregătesc de duelurile tari din play-off.

După ce în etapa precedentă au învins categoric FCSB, arădenii au început curajos și au deschis scorul în minutul 39, când Idriz Batha a reluat cu capul centrarea din corner a lui Roger.

Jovan Markovic a adus egalarea în minutul 52, cu un șut deviat care l-a păcălit pe Kucher.

S-a făcut 2-1 în minutul 65, Elvir Koljic reușind să înscrie după lansarea excelentă în adâncime a lui Alexandru Crețu.

În final, UTA a insistat și putea câștiga un punct, dar Abeid și Otele au ratat situații bune de a marca.

Universitatea Craiova depășește pentru moment Rapidul în clasament, ajungând pe locul al patrulea și va intra în play-off cu 27 de puncte.

UTA rămâne pe locul 14 și va începe play-out-ul cu 14 puncte, profitând de rotunjire.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Universitatea Craiova și UTA.