FCSB a învins fără prea mari probleme pe teren propriu Petrolul Ploiești, scor 4-1, revenind pe podium, după ultima partidă a etapei a 28-a a SuperLigii.

Jucatorii de la FCSBFoto: Inquam Photos / Alex Nicodim

FCSB – Petrolul Ploiești 4-1, în etapa a 28-a a SuperLigii

Formația pregătită de Mihai Pintilii și Leo Strizu a început partida cum nu se poate mai bine, iar Adrian Șut a deschis scorul după doar cinci minute.

Replica Petrolului a venit rapid, iar Felix Mathaus a reușit egalarea în minutul 9.

Roș-albaștrii au primit în minutul 27 lovitură de la 11 metri, după faultul lui Borța asupra lui Olaru. Andrea Compagno a transformat cu siguranță penaltiul.

În partea secundă, Compagno a reușit dubla în minutul 57, cu o lovitură de cap din centrarea lui Risto Radunovic și l-a egalat pe rapidistul Marko Dugandzic în clasamentul golgeterilor, cu 16 reușite.

Golul meciului a fost marcat în final, în minutul 87, când Malcom Edjouma a închis tabela cu o execuție spectaculoasă din foarfecă.

FCSB revine pe poziția a treia a clasamentului, cu 54 de puncte, cu șapte mai puțin decât liderul Farul Constanța.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre FCSB și Petrolul Ploiești.