CFR Cluj a reușit să se impună pe teren propriu cu UTA, scor 2-1, într-un meci cu toate ingredientele, gol anulat, penalti ratat și eliminare după o intrare groaznică, în etapa a 28-a a SuperLigii.

Jucatorii celor de la CFR ClujFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

CFR Cluj – UTA 2-1, în SuperLiga

Elevii lui Dan Petrescu au început bine meciul și au deschis scorul în minutul 15, când Ermal Krasniqi a șutat plasat lângă bară din interiorul careului.

Șase minute mai târziu, arbitrul Rusandu arată foarte ușor 11 metri, după intervenția lui Chindriș în careu asupra lui Maglica. Ciprian Deac execută penaltiul, dar șutează peste poarta lui Kucher.

În prelungirile primei reprize, Janga reușește să înscrie, dar golul este anulat de VAR pentru fault.

Arădenii încep perfect repriza secundă și reușesc egalarea prin Rareș Pop, care a reluat în plasă o minge ricoșată.

CFR Cluj a preluat conducerea în minutul 63, după o lovitură liberă executată de Deac, când Yuri a marcat din centrul careului.

În minutul 70 campioana României a rămas în 10 oameni, Anton Maglica primind cartonașul roșu după o intrare dură cu talpa pe glezna lui Vukcevic, care nu a mai putut continua partida.

Finalul a găsit UTA în atac, alergând fără succes după egalare.

CFR Cluj își consolidează poziția secundă cu 59 de puncte, cu două mai puțin decât liderul Farul. UTA rămâne penultima în SuperLigă, cu 24 de puncte.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre CFR Cluj și UTA.