Universitatea Craiova nu mai poate rata locul al cincilea din play-off, după victoria obținută pe teren propriu împotriva lui FC Argeș, 1-0, în etapa a 28-a a SuperLigii.

Andrei IvanFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Universitatea Craiova – FC Argeș 1-0

Piteștenii continuă seria neagră de rezultate, ajungând la al treilea eșec consecutiv în SuperLiga.

Elevii lui Marius Croitoru puteau deschide scorul pe „Ion Oblemenco” în minutul 36 prin Geani Crețu, care singur cu portarul Popescu a fost blocat.

Oltenii au primit penalti în minutul 72, când Tofan a atins mingea cu mâna în careu. Andrei Ivan a transformat cu siguranță lovitura de la 11 metri.

După acest succes, formația pregătită de Eugen Neagoe acumulează 48 de puncte și își asigură locul 5 în clasament, la un punct de Rapid, care are un meci mai puțin.

FC Argeș ocupă locul 14, cu 26 de puncte și poate ajunge pe loc retrogradabil în cazul în care UTA câștigă meciul cu CFR Cluj.