CFR Cluj s-a impus fără emoții în fața Petrolului (5-2), într-un meci din cadrul etapei cu numărul 27 din SuperLiga, la capătul unui joc dominat autoritar de elevii lui Dan Petrescu.

Jucatorii celor de la CFR ClujFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

* Click pe numele marcatorilor pentru a putea vedea golurile *

Petrolul, înfrângere drastică pe Ilie Oană în fața campioanei en-titre

Eliminată recent din play-off-ul UEFA Conference League de Lazio (1-0 la general), campioana României nu a avut emoții la Ploiești, acolo unde a câștigat fără probleme în fața Petrolului.

Ciprian Deac a deschis scorul după doar 11 minute pentru formația oaspete, profitând de o respingere greșită a portarului advers.

Campioana s-a dezlănțuit în repriza secundă și a punctat de alte 4 ori.

Mai întâi Bîrligea a dus scorul la 2-0, în urma unei lovituri de colț, ca mai apoi Rangelo Janga să puncteze cu poarta goală (min 66).

Croatul Anton Maglica a marcat primul său gol în tricoul celor de la CFR Cluj (min 73), din pasa lui Christopher Braun.

Intrat pe teren în repriza secundă, Constantin Budescu l-a servit perfect pe Mario Bratu, care a redus din diferență pentru formația ploieșteană (min 77).

Ardelenii nu s-au oprit la 4 și au mai înscris o dată prin Boateng (min 81), dar tabela a fost închisă de gazde. Stefan Purtic a marcat la al doilea șut pe spațiul porții al prahovenilor (min 83).