Universitatea Cluj a reușit prima victorie după patru meciuri în SuperLigă, după ce a învins pe teren propriu FC Botoșani, scor 2-0, în etapa a 27-a.

Ioan Ovidiu SabauFoto: BRUNO FAHY / AFP / Profimedia

Universitatea Cluj – FC Botoșani 2-0

Aflată într-o poziție periculoasă în clasament, elevii lui Ioan Ovidiu Sabău aveau nevoie mare de puncte.

Clujenii au deschis scorul în minutul 28 prin Mamadou Thiam, care a reluat sub bară pasa primită din stânga de la Ovidiu Bic.

Pe terenul greu de pe Cluj Arena, FC Botoșani nu a reușit egalarea, în ciuda unei posesii mai bune pe parcursul partidei.

Același Thiam a dublat avantajul Universității Cluj în minutul 84, după lansarea în adâncime a lui Chipciu, marcând din două încercări în fața portarului Pap.

Ardelenii urcă până pe poziția a 11-a a clasamentului SuperLigii, cu 28 de puncte, cu trei mai puțin decât FC Botoșani, aflată pe locul 9.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre U Cluj și FC Botoșani.