U Craiova 1948 a reușit cea de-a treia victorie consecutivă în SuperLigă, după ce a învins pe teren propriu FC Voluntari, scor 2-1, după ce la pauză oaspeții conduceau pe tabelă.

Nicolo NapoliFoto: Inquam Photos / Justinel Stavaru

U Craiova 1948 – FC Voluntari 2-1, în etapa a 26-a a SuperLigii

Vitalie Damașcan a deschis scorul în minutul 24, cu o reluare din careul mic, după centrarea excelentă din partea dreaptă a lui Marcelo Lopes.

Egalarea a venit în minutul 55, după mai multe erori în defensiva ilfovenilor. Bahassa a marcat din nou, din pasa lui Bauza, cu un șut din interiorul careului.

Oltenii au întors scorul șase minute mai târziu, când după un corner executat de Bahassa, mingea a fost trimisă în propria poartă de Adam Nemec.

Cu trei victorii consecutive, U Craiova 1948 urcă pe poziția a șaptea a clasamentului, cu 33 de puncte. Dacă Tribunalul pentru Arbitraj Sportiv le-ar da dreptate în cazul punctelor pierdute în meciul cu Sepsi, atunci echipa antrenată de Nicolo Napoli ar urca pe loc de play-off.

FC Voluntari rămâne pe locul 12 cu 26 de puncte, după cea de-a cincea înfrângere consecutivă.

Vezi aici un rezumat al partidei dintre U Craiova 1948 și FC Voluntari.