Sepsi Sfântu Gheorghe a făcut încă un pas pentru asigurarea locului de play-off, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată la Botoșani, deși a jucat aproape o repriză în inferioritate numerică.

Jucatorii echipei Sepsi Sfantu GheorgheFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

FC Botoșani – Sepsi 1-1, în etapa a 26-a a SuperLigii

Sepsi a deschis scorul în minutul 30, când Cosmin Matei a reluat cu un șut plasat din interiorul careului, pasa primită din stânga de la Aganovic.

Egalarea a venit înainte de pauză, când Andrei Patache a reușit un șut de la 25 de metri, mingea prinzând pământul în fața portarului Began.

Oaspeții au rămas în 10 în minutul 54, după ce Nicolae Păun a văzut al doilea cartonaș galben, însă FC Botoșani nu a putut profita de avantajul numeric până la finalul partidei.

După acest rezultat, Sepsi își consolidează locul șase în clasament cu 38 de puncte, cu cinci mai mult decât ocupanta locului 7, Petrolul Ploiești.

Vezi aici un rezumat al partidei dintre FC Botoșani și Sepsi Sfântu Gheorghe.