Farul Constanța și-a extins avantajul în fruntea SuperLigii, după ce s-a impus în duelul cu Petrolul Ploiești, scor 2-0.

Gheorghe HagiFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

* Click pe numele marcatorilor pentru a putea vedea golurile *

Farul Constanța, avans de 5 puncte față de CFR Cluj

După ce etapa trecută a făcut doar egal cu FC Argeș (0-0), Farul Constanța a reușit să câștige duelul cu Petrolul Ploiești, la capătul unui meci controlat de elevii lui Gică Hagi.

Louis Munteanu a deschis scorul în minutul 28 din pasa lui Denis Alibec, iar la pauză scorul era 1-0, în ciuda numeroaselor ocazii irosite de constănțeni.

În repriza secundă, dominația „marinarilor” a continuat, iar liderul și-a majorat avantajul prin Denis Alibec (min 58), care a transformat o lovitură de la 11 metri.

Petrolul rămâne în afara zonei de play-off, la 4 puncte în spatele celor de la Sepsi OSK.

Farul se distanțează de campioana en-titre, care rămâne la 5 puncte în spate.