UTA a reușit prima victorie din 2023, reușind să învingă pe teren propriu revelația FC Botoșani, scor 3-1, în etapa a 25-a a SuperLigii.

Laszlo BalintFoto: Inquam Photos / Cornel Putan

UTA – FC Botoșani 3-1, în etapa a 25-a a SuperLigii

Gazdele veneau după o serie de 14 meciuri fără victorie, antrenorul Ilie Poenaru fiind înlocuit cu Laszlo Balint, care nu reușise până acum să aducă primul succes.

UTA a primit penalti în startul partidei, după un henț în careu al lui Alin Șeroni, transformat în minutul 4 de Stefan Milosevici.

În minutul 11 s-a făcut 2-0, după ce același Milosevici a înscris din pasa lui Rareș Pop.

FC Botoșani a redus din diferență prin Mihai Roman II, care rămas nemarcat, a înscris după devierea cu capul a lui Dican.

Soarta meciului s-a decis în prima repriză, când UTA a reușit cel de-al treilea gol prin tânărul în vârstă de 17 ani Rareș Pop, care a punctat cu un șut la colțul lung în cel de-al doilea minut de prelungiri.

După această victorie, arădenii acumulează 23 de puncte, cu unul mai puțin decât prima poziție de baraj ocupată de Universitatea Cluj, iar FC Botoșani rămâne pe poziția a 9-a în clasamentul SuperLigii, cu 30 de puncte.

Vezi aici un rezumat al partidei dintre UTA și FC Botoșani.