După victoria spectaculoasă din etapa precedentă cu FCSB, Farul Constanța reușește din nou un succes important pe teren propriu cu Universitatea Craiova, scor 2-1, revenind pe prima poziție a clasamentului.

Gica HagiFoto: Inquam Photos / Stefan Constantin

Farul Constanța – Universitatea Craiova 2-1

Ultima partidă a etapei a 24-a a SuperLigii a adus confruntarea de play-off dintre Farul și Universitatea Craiova.

Gheorghe Hagi a început meciul cu un tânăr atacant de doar 17 ani în locul experimentatului Denis Alibec, suspendat pentru această partidă, iar așteptările i-au fost răsplătite.

Adrian Mazilu a deschis scorul pentru constănțeni după doar 6 minute, finalizând cu mult calm pe lângă Arlauskis pasa în adâncime a lui Louis Munteanu.

În prima jumătate de oră, tânărul jucător al Farului a hărțuit în permanență apărarea oltenilor și a ratat încă trei situații de gol.

În minutul 33, portarul Universității Craiova a avut o intrare imprudentă în careu asupra lui Mihai Popescu, iar arbitrul Andrei Chivulete a dictat lovitură de la 11 metri după consultarea VAR.

Căpitanul Ionuț Larie a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 34, iar Farul conducea cu 2-0.

În repriza secundă oltenii au echilibrat partida, iar Dan Nistor a marcat în minutul 58, cu un șut plasat de la marginea careului, din pasa lui Ișfan.

Până la final, elevii lui Eugen Neagoe au alergat după egalare, care nu a venit, chiar dacă Universitatea Craiova a terminat partida cu trei atacanți pe teren.

Farul Constanța revine pe prima poziție a clasamentului, cu 51 de puncte, unul peste CFR Cluj, în timp ce Universitatea Craiova rămâne pe locul al patrulea, cu 41 de puncte.

Vezi aici un rezumat al partidei dintre Farul Constanța și Universitatea Craiova.