U Craiova 1948 a făcut spectacol în etapa a 24-a a SuperLigii, învingând Universitatea Cluj cu scorul de 5-0, dar demonstrația din teren a fost umbrită de lipsa spectatorilor din tribune.

Nicolo NapoliFoto: Inquam Photos / Justinel Stavaru

U Craiova 1948 – U Cluj 5-0, în etapa a 24-a a SuperLigii

Jucătorii antrenați de Nicolo Napoli nu au ținut cont de atmosfera de meci amical, cauzată de absența suporterilor și au învins la cel mai categoric scor din acest sezon.

Aurelian Chițu a deschis scorul în minutul 12, cu un șut lângă bară de la marginea careului, care l-a surprins pe portarul Iliev. Atacantul oltenilor a reușit dubla în minutul 25, reluând în plasă din interiorul careului pasa lui Bahassa.

La pauză a fost 3-0, după golul din minutul 36 al fostului căpitan Dragoș Albu, care a șutat din afara careului, fără șanse pentru Iliev.

Pe finalul partidei, Miron a pierdut o minge în zona periculoasă, iar Bahassa a făcut 4-0 în minutul 82. S-a terminat 5-0, după reușita moldoveanului Vladislav Blănuță din minutul 90.

În minutul 84, antrenorul Nicolo Napoli și-a permis și schimbarea portarului, înlocuindu-l pe Gurău, care nu a avut prea multă activitate, cu Robert Popa.

După acest rezultat, U Craiova 1948 urcă până pe poziția a noua, cu 27 de puncte, în timp ce Universitatea Cluj rămâne pe 14, loc de baraj, cu 23 de puncte. A fost prima înfrângere pentru Ioan Ovidiu Sabău în noul mandat de antrenor în Ardeal.

Vezi aici un rezumat al partidei dintre U Craiova 1948 și Universitatea Cluj.