Eugen Neagoe a reușit prima victorie pe banca Universității Craiova, învingând FC Hermannstadt cu scorul de 2-0, în etapa a 23-a a SuperLigii, sub privirile marelui jucător brazilian Rivaldo.

Andrei IvanFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Universitatea Craiova – FC Hermannstadt 2-0

Oltenii pierduseră primul meci de la reluarea campionatului, în deplasarea de la Botoșani și nu își mai permiteau pași greșiți în urmărirea ocupantelor podiumului.

Sub privirile tatălui său, Rivaldinho putea deschide scorul în minutul 42, când șutul său din unghi a fost respins de portarul Letica.

Golul a venit imediat după reluare, Andrei Ivan reușind un șut superb din careu, în minutul 48.

În minutul 60, atacantul Elvir Koljic a revenit pe teren după o accidentare care l-a ținut departe de gazon șase luni. Căpățână putea marca opt minute mai târziu, șutul său puternic lovind bara transversală.

Același Andrei Ivan a reușit dubla în minutul 69, cu o lovitură de cap în urma cornerului executat de Cîmpanu.

Universitatea Craiova egalează FCSB, cu 41 de puncte, vicecampionii urmând să joace duminică în compania Farului, dar rămâne la un punct în spatele ocupantei locului 3, Rapid București.