CFR Cluj s-a impus categoric în duelul cu Farul Constanța (3-0), la capătul unui meci foarte bun făcut de echipa antrenată de Dan Petrescu. Clujenii s-au dezlănțuit în repriza secundă și au punctat de 3 ori.

Dan PetrescuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

CFR Cluj, victorie categorică cu Farul Constanța

După o primă repriză în care cea mai mare ocazie le-a aparținut constănțenilor, campioana României a forțat în repriza secundă. Krasniqi (min 49), Cristian Manea (min 59) și Claudiu Petrila au marcat golurile pentru ardeleni.

6. Sepsi Sfântu Gheorghe – 32 p

...........................................

13. Chindia Târgoviște – 22 p

14. Universitatea Cluj – 22 p

15. UTA – 20 p

16. CS Mioveni – 12 p

Farul Constanța vs CFR Cluj, 0-3, în etapa a 22-a

Min 90+5: Final de meci. Victorie categorică pentru CFR Cluj.

Min 86: Carlo Casap primește cartonaș galben pentru proteste.

Min 77: GOOOOL CFR! Acțiune superbă a ardelenilor, finalizată de Claudiu Petrila.

Min 61: Louis Munteanu trage tare din unghi, dar Scuffet răspunde cu o intervenție foarte bună.

Min 59: GOOOOOOOOL CFR! Cristi Manea transformă impecabil de la punctul cu var.

Min 58: Istvan Kovacs dictează lovitură de la 11 metri pentru CFR. Sîrbu a faultat în careu.

Min 56: Ocazie pentru CFR Cluj. Yeboah reia cu capul spre poartă, dar mingea este slabă și este prinsă de Aioani.

Min 49: GOOOOOOOL CFR! La debutul în echipa ardeleană, Krasniqi deschide scorul după ce îl învinge simplu pe Aioani.

Min 46: Start în repriza secundă.

Pauză.

Min 45+2: Avertisment pentru Dragoș Nedelcu. Mijlocașul Farului l-a deposedat prin fault pe Birligea.

Min 45+1: Cristi Manea își încearcă norocul cu un șut de la distanță, dar mingea se duce mult peste poartă.

Min 42: Cristi Manea primește și el cartonașul galben. Fundașul campioanei l-a faultat pe Alexi Pitu.

Min 34: Cartonaș galben pentru Louis Munteanu. Atacantul Farului nu a oprit acțiune deși fusese surprins în ofsaid.

Min 16: Replica CFR-ului vine în urma unei faze fixe. Birligea preia pe piept și șutează puternic în plasa laterală.

Min 10: Prima șansă de gol le aparține gazdelor. După un contraatac rapid, Alexi Pitu îi pasează bine lui Louis Munteanu, dar jucătorul Farului a trimis pe lângă poartă.

Min 6: Alexi Pitu ridică piciorul sus și îl lovește pe Cristi Manea. Jucătorul ardelenilor sângerează și primește îngrijiri medicale.

Min 1: A început partida de la Ovidiu.

Echipele de start:

Farul Constanța: 12. Aioani – 5. Boli, 17. Larie (c), 18. Artean, 25. Kiki – 16. Nedelcu, 6. Băluță, 24. Grameni – 7. Alibec, 9. Munteanu, 80. Pitu. Antrenor: Gheorghe Hagi.

Rezerve: 1. Buzbuchi – 4. Doukoure, 8. Casap, 10. Morar, 21. Sîrbu, 23. Baravykas, 26. Mazilu, 27. Borza, 77. Sali

CFR Cluj: 1. Scuffet – 4. Manea, 44. Yri, 3. Burcă (c), 47. Braun – 21. Boateng, 73. Muhar, 40. Cvek – 15. Yeboah, 7. Krasniqi, 30. Birligea. Antrenor: Dan Petrescu.

Rezerve: 34. Bălgrădean – 9. Malele, 11. Petrila, 24. Bălan, 25. Țîru, 28. Hoban, 32. Janga, 37. Bordeianu, 91. Maglica