​U Craiova 1948 și UTA au reluat sezonul cu o remiză care nu mulțumește niciuna dintre echipe, ambele având nevoie de puncte pentru a părăsi zona periculoasă a clasamentului. A fost 1-1, în etapa a 22-a a SuperLigii.

Nicolo NapoliFoto: Inquam Photos / Justinel Stavaru

U Craiova 1948 – UTA 1-1, în etapa a 22-a a SuperLigii

Fără victorie în SuperLigă din luna septembrie, UTA avea nevoie disperată de puncte, pentru a părăsi locul de retrogradare directă.

De cealaltă parte, ambițiile oltenilor la început de sezon erau mari, dar echipa lui Nicolo Napoli este departe de locurile de play-off.

Scorul a fost deschis în minutul 22 de Baeten, care a reluat în plasă din apropierea liniei porții mingea trimisă spre gol de Bauza.

Egalarea a venit în minutul 72, când combinația cu Ubbink l-a găsit pe Postolachi în poziție regulamentară între fundașii Craiovei, care a pătruns și l-a executat fără emoții pe Gurău.

După 22 de etape, echipa antrenată de Nicolo Napoli ocupă poziția a zecea cu 24 de puncte, iar UTA locul 15, primul care retrogradează direct, cu 20 de puncte.