Universitatea Craiova a suferit un eșec sâmbătă seară în deplasarea de la FC Botoșani (0-1), la capătul unui meci controlat de olteni, mai ales din punct de vedere al posesiei.

Jucătorii echipei Universitatea CraiovaFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

FC Botoșani, primul succes în SuperLiga după 8 etape

Aflată pe locul 14 înainte de această confruntare, FC Botoșani a deschis scorul în minutul 35 prin Sebastian Mailat, care a ajuns la 6 reușite în actualul sezon.

Oltenii puteau marca ei primii, dar Dan Nistor a irosit o șansă uriașă de a înscrie pentru oaspeți.

Tot Nistor a ratat o nouă ocazie și în repriza secundă, dar portarul moldovenilor a avut o intervenție foarte bună.

Oaspeții au insistat pe final prin introducerea lui Ișfan, dar echipa Botoșaniului s-a apărat exemplar.

Scor final 1-0, iar botoșănenii urcă până pe locul 10, cu un total de 24 de puncte. De partea cealaltă, oltenii rămân pe locul 5, cu 38 de puncte.