Universitatea Craiova a învins categoric Chindia Târgoviște, scor 3-0, în etapa a 21-a a SuperLigii. Formația antrenată de Toni Petrea a evoluat mai mult de o repriză în inferioritate numerică.

Suporteri CS Universitatea CraiovaFoto: Inquam Photos / Bogdan Danescu

Universitatea Craiova – Chindia Târgoviște 3-0, în etapa a 21-a a SuperLigii

Oltenii au deschis scorul în minutul 21, prin Alexandru Crețu, care rămas nemarcat, a reluat în plasă centrarea lui Sergiu Hanca.

În minutul 29, Jovan Markovic dublează avantajul gazdelor, după o fază lucrată de același Crețu.

Două minute mai târziu, Chindia primește lovitură de la 11 metri, după faultul lui Mitrea asupra lui Cooper. Celea execută slab de la punctul cu var, iar Popescu reușește să respingă.

Chindia a rămas în inferioritate numerică în minutul 42, după ce arbitrul l-a eliminat pe Chamed pentru un fault dur la Hanca, după vizualizarea imaginilor VAR.

Scorul final a fost stabilit de Mitrea, în minutul 65, după o acțiune prelungită de atac.

Universitatea Craiova urcă provizoriu pe poziția a treia a clasamentului, cu 38 de puncte, în timp ce Chindia rămâne pe locul 12, cu 21 de puncte acumulate.