U Craiova 1948 a învins rivala CS Universitatea Craiova, scor 2-0, într-un meci disputat sâmbătă, pe stadionul Ion Oblemenco, în etapa cu numărul 19 din SuperLiga.

Nicolo NapoliFoto: Inquam Photos / Justinel Stavaru

Golurile au fost marcate de Baeten ('51) și Ganea ('60).

Partida a fost întreruptă de trei ori ('2, '11, '22), din cauza petardelor, fumigenelor şi torţelor aruncate pe teren de suporterii celor două echipe. Ultima oară, arbitrul Andrei Chivulete a trimis jucătorii la vestiare pentru o pauză de aproximativ 15 minute.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre CSU Craiova și U Craiova 1948.

În urma acestui rezultat, echipa pregătită de Nicolo Napoli a acumulat 19 puncte și a urcat pe locul 13 în clasament. De cealaltă parte, trupa lui Mirel Rădoi ocupă locul 4, cu 32 de puncte.

Au evoluat echipele:

CSU Craiova: Lazar - Vătăjelu, Papp (Roguljic 65), Raul Silva, Mitrea, D. Benga (A. Ivan 55) - Al. Creţu, Căpăţînă, Nistor – Rivaldinho (Cîmpanu 76), Baiaram (Markovic 77). Antrenor: Mirel Rădoi

U Craiova 1948: Gurău - R. Negru, Duarte, Paramatti, Van Durmen - D. Albu, V. Achim - Baeten, Bauza, Bahassa (R. Grigore 86) - G. Ganea (G. Iancu 66). Antrenor: Nicolo Napoli.