Steaua a pierdut cu 1-0 la Bistrita, evolutia ros-albastrilor fiind una lamentabila. Dupa o partida in care Bilasco, Nicolita si compania si-au aratat inca o data limitele apare o singura intrebare: cat mai rezista Lacatus pe banca tehnica? Bruno Moraes (6' din penalti) a adus prima victorie a Gloriei dupa o pauza de sase etape in fata unui adversar incapabil sa obtina macar o remiza.

Marius Lacatus Foto: Hotnews

Click aici pentru rezultate si clasament.

Steaua a primit gol la Bistrita intr-un moment in care jucatorii celor doua echipe nici nu se asezasera bine pe teren: in minutul 6, Junior Moraes a transformat cu precizie o lovitura de la 11 metri obtinuta de Ciprian Petre (dupa o interventie neglijenta a lui Bonfim).

Ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat, ros-albastrii au continuat jocul haotic, Bilasco, Bogdan Stancu si compania nefiind capabili sa puna in pericol, pana la pauza, poarta lui Albut.

Din pacate pentru formatia din Ghencea, evolutia modesta a continuat si in a doua repriza, una in care fratii Moraes (Junior si mai ales Bruno) au trecut in mai multe randuri pe langa 2-0.

In 90 de minute de joc, Steaua nu a putut convinge prin ocaziile avute ca isi doreste macar o remiza. S-a terminat 1-0 pentru Gloria, iar echipa din Bulevardul Ghencea se afla in acest moment la opt puncte de liderul Otelul.

"Bistrita ne-a dominat la toate capitolele. Ma asteptam la mai mult din partea jucatorilor nostri. Ma asteptam ca jucatorii care au intrat pe teren, prin experienta lor si valoarea lor, sa aduca ceva In plus in joc. Este o rusine pentru noi toti si nu vorbesc doar de rezultat, ci de felul in care ne-am prezentat. Trebuie sa incercam sa demonstram in continuare ca ceea ce a fost azi a fost doar un accident. De cand am venit eu, acesta a fost cel mai slab joc al Stelei. Sper sa nu ne mai prezentam atat de dezastruos asa cum am facut-o in fata Gloriei" - Marius Lacatus dupa partida de la Bistrita.

Gloria: Albut - Achim, Frasinescu, Szukala, Velcovici - Keita, Marginean, Muresan, Petre - B. Moraes, J. Moraes

Rezerve: Irimia, Nastase, Coroian, Nalati, Mandea, Predescu, Bajenaru

Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Geraldo, Galamaz, Brandan - Marinescu, Ricardo - Szekely, Stancu, Nicolita - Bilasco

Rezerve: Lungu, Gardos, Kapetanos, Latovlevic, Surdu, Apostol, Matei.