Englezul Shaun Murphy a cucerit al treilea trofeu al carierei dupa victoria cu 9-3 in finala Cupei Malta, in fata lui Ken Doherty. Murphy reuseste astfel al doilea succes consecutiv in turneul de la Portomaso, dupa ce primul sau trofeu in circuitul profesionist de snooker venise chiar in Campionatul Mondial, editia 2005. Victoria din finala ii aduce lui Murphy un cec de 20.000 de lire sterline, invinsul castigand doar 9.000 de lire sterline.

Intalnirea din finala Cupei Malta a fost a treia confruntare stagionala dintre cei doi jucatori, celelalte doua meciuri fusesera castigate de Doherty care acum juca a cincea finala la Portomaso, trei dintre ele fiind castigate. Si Kendo a inceput perfect meciul cu Murphy, cu un break de 91 de puncte cu care isi adjudeca frameul de deschidere.

Partida secunda a durat aproape 30 de minute, victoria fiind disputata la bilele colorate, insa Doherty nu a reusit snookerul de care avea nevoie si Murphy echilibra finala, pentru a se distanta la 3-1 pana la pauza primei sesiuni.

Dupa reluare, Murphy si-a continuat seria victorioasa, distantandu-se la 4-1 cu cel mai mare break al sau din prima sesiune, unul de doar 48 de puncte. Irlandezul a castigat frameul al saselea, insa Murphy restabilea diferenta de trei puncte in ultima partida a sesiunii.

Sesiunea de seara nu a avut istoric, Murphy distantandu-se rapid la 7-2, pentru a castiga in cele din urma confruntarea cu 9-3, reusind in frameul al 12-lea si cel mai mare break al sau din finala - 76 de puncte.