​Simona Halep se va confrunta luni cu Iga Swiatek (18 ani, 104 WTA). Meciul dintre cele două va fi al patrulea al zilei de pe arena Philippe Chatrier și va începe în jurul orei 19:00 (ora României). Miza partidei este calificarea în sferturile de finală ale Grand Slam-ului de la Paris. Tot luni vor evolua Horia Tecău, în sferturi la dublu masculin (alături de olandezul Jean-Julien Rojer), Filip Jianu, în turul al doilea al probei de simplu juniori, dar și Nini Dică, în primul tur al probei de dublu juniori (alături de ungurul Peter Makk).

Iga Swiatek (18 ani), adversara Simonei Halep din optimi - Poloneza a revenit după ce a pierdut primul set cu 6-0 în fața campioanei olimpice

Programul de luni al românilor:

Partida dintre Simona Halep și Iga Swiatek se va disputa după încheierea partidelor Sofia Kenin vs Ashleigh Barty, Novak Djokovic vs Jan-Lennard Struff și Dominic Thiem vs Gael Monfils.

Arena Simmone-Mathieu

Horia Tecău/Jean Julien Rojer (România/Olanda) vs Guido Pella/Diego Schwartzman (Argentina) - primul meci de pe acest teren, va începe la ora 12:00

Terenul 8

Nini Gabriel Dică/Peter Makk (România/Ungaria) vs Dali Blanch/Christian Lerby (SUA/Olanda) - al cincilea meci de pe acest teren

Terenul 11

Filip Jianu vs Mateus Alves (Brazilia) - al treilea meci de pe acest teren

Click aici pentru a vedea programul complet al zilei de miercuri de la Roland Garros.

Competiția de la Roland Garros poate fi urmărită în România în direct pe Eurosport (1, 2 și pe Eurosport Player) și LiveText și LiveScore pe HotNews.ro.