​Rafael Nadal s-a calificat în sferturile Grand Slam-ului de la Paris, după ce l-a învins pe Juan Ignacio Londero, scor 6-2, 6-3, 6-3, după două ore și 13 minute de joc.

Campion de 11 ori la Roland Garros, Rafa nu a avut prea mari probleme în drumul său spre a 13-a prezență în sferturile competiției.

Argentinianul a avut câteva momente de magie (de exemplu, un lob cu foarte mult efect în game-ul opt al setului decisiv), însă nu a putut emite pretenții în fața regelui zgurii.

În turul următor, Rafael Nadal se va duela cu învingătorul partidei dintre Kei Nishikori (7 ATP) și Benoit Paire (38 ATP).

Rafa are un palmares excelent la cel mai important turneu pe zgură. Ibericul a câștigat 90 de partide și a pierdut de doar două ori. De asemenea, Nadal are 115 victorii și doar două înfrângeri în toate meciurile de tipul "cel mai bun din cinci seturi" pe această suprafață. 59 de seturi din ultimele 61 a câștigat Rafa de la ultima sa înfrângere (sferturi în 2015, împotriva lui Novak Djokovic).