​​Parcursul lui Naomi Osaka la Roland Garros s-a oprit în turul al treilea. După ce a reușit reveniri de senzație în primele două tururi (cu Schmiedlova și Azarenka), liderul mondial a fost învins de cehoaica Katerina Siniakova (42 WTA), scor 6-4, 6-2. Meciul a durat o oră și 16 minute.

Ultimul punct al partidei dintre Osaka și Siniakova:

Katerina a făcut break-ul decisiv la scorul de 4-4 în primul set. Cehoaica a salvat nu mai puțin de șapte mingi de break în prima parte a meciului. Setul secund a fost controlat de Siniakova de la un capăt la celălalt. Jucătoarea clasată pe locul 42 în ierarhia WTA și-a făcut de fiecare dată serviciul (nu i-a mai oferit nicio oportunitate adversarei) și a reușit două break-uri.

În turul următor, Siniakova se va întâlni cu învingătoarea partidei dintre Anna Blinkova (117 WTA) și Madison Keys (14 WTA).