Alexander Zverev (5 ATP) pare a fi blestemat să dispute meciuri maraton la Roland Garros. Dacă la ediția de anul trecut începea seria meciurilor de cinci seturi din turul doi, în acest an germanul a avut un debut extrem de dificil. Zverev s-a impus după patru ore și 10 minute în fața australianului Jonh Millman (56 ATP), scor 7-6(4), 6-3, 2-6, 6-7(5), 6-3.

Cel puțin pe hârtie, în turul al doilea pe Zverev îl așteaptă un meci mai ușor. Germanul îl va înfrunta pe suedezul Mikaek Ymer (148 ATP), venit din calificări, care a trecut de slovenul Blaz Rola (183 ATP), un alt jucător venit din calificări, scor 6-0, 6-3, 7-6(5).

La ediția de anul trecut de la Roland Garros, Alexander Zverev a debutat cu o victorie în minimum de seturi în fațalituanianului Ricardas Berankins, după care a avut o serie de trei meciuri de cinci seturi, înainte să fie eliminat în sferturi de Dominic Thiem (scor 4-6, 2-6, 1-6): cu Dusan Lajovic (trei ore și 28 de minute), Damir Dzumhur (trei ore și 58 de minute) și Karen Khachanov (trei ore și 32 de minute.

"John a jucat incredibil. Poate să joace un tenis excelent. A învins jucători buni în turnee de Grand Slam, l-a învins pe Federer la US Open. Știam că va fi un meci greu, dar sunt fericit că am trecut mai departe", a spus Alexander Zverev la finalul meciului.

Înainte de participarea la Roland Garros, Zverev a câștigat turneul de la Geneva, primul din acest sezon pentru el.

Din cauza că meciul lui Zverev s-a prelungit atât de mult, confruntarea dintre Simona Halep și Ajla Tomljanovic va începe după ora 18:00 (ora României). Înaintea acestei partide, pe Philippe Chatrier are loc duelul dintre Naomi Osaka (1 WTA) și Anna Karolina Schmiedlova (90 WTA).

Elliot Benchetrit (FRA) - Cameron Norrie (GBR) 6-3, 6-0, 6-2

Mikael Ymer (SWE) - Blaž Rola (SLO) 6-0, 6-3, 7-6 (7/5)

Kyle Edmund (GBR/N.28) - Jérémy Chardy (FRA) 7-6 (7/1), 5-7, 6-4, 4-6, 7-5

Yoshihito Nishioka (JPN) - Mackenzie McDonald (USA) 6-7 (7/9), 6-0, 4-6, 6-2, 6-3

Juan Martín Del Potro (ARG/N.8) - Nicolás Jarry (CHI) 3-6, 6-2, 6-1, 6-4