​Simona Halep (1 WTA) va intra astăzi pe arena Suzanne-Lenglen, de la ora 15:00, pentru a zecea confruntare directă cu Angelique Kerber (Germania, 12 WTA), jucătoare pe care o conduce cu 5-4 la meciurile directe şi pe care a învins-o ultima oară la Australian Open, în semifinale. Partida care îi poate aduce liderului mondial calificarea în semifinalele de la Roland Garros va putea fi urmărită în direct pe Eurosport și LiveText pe HotNews.ro.

Ultima dată când s-au întâlnit, Halep și Kerber au fost protagonistele unui meci memorabil în semifinalele ediției din acest an a Australian Open. Românca s-a impus atunci cu 6-3, 4-6, 9-7, după două ore și 20 de minute, salvând și două mingi de meci. Vezi aici mai multe detalii.

Kerber este pentru a doua oară în sferturi la Roland Garros, după un parcurs perfect, fără set cedat. Prima prezență în această fază a competiției a fost bifată de Kerber în anul 2012.

Simona Halep

Turul I: 2-6, 6-1, 6-1 cu Alison Riske (SUA, 83 WTA), după o oră și 34 de minute

Turul II: 6-3, 6-1 cu Taylor Townsend (SUA, 72 WTA), după o oră și 8 minute

Turul III: 7-5, 6-0 cu Andrea Petkovic (Germania, 107 WTA), după o oră și 28 de minute

Optimi: 6-2, 6-1 cu Elise Mertens (Belgia, 16 WTA), după 59 de minute.

Angelique Kerber

Turul I: 6-2, 6-3 cu Mona Barthel (Germania, 117 WTA), după o oră și două minute

Turul II: 6-2, 6-3 cu Ana Bogdan (România, 66 WTA), după o oră și două minute

Turul III: 7-6(4), 7-6(4) cu Kiki Bertens (Olanda, 22 WTA), după o oră și 55 de minute

Optimi: 6-2, 6-3 cu Caroline Garcia (Franța, 7 WTA), după o oră și 7 minute.

Programul zilei de miercuri la Roland Garros:

Arena Philippe-Chatrier (meciurile încep la ora 15:00)

Garbine MUGURUZA (ESP) [3] vs Maria SHARAPOVA (RUS) [28]

Rafael NADAL (ESP) [1] vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11]

Arena Suzanne-Lenglen (meciurile încep la ora 15:00)

Simona HALEP (ROU) [1] vs Angelique KERBER (GER) [12]

Marin CILIC (CRO) [3] vs Juan Martin DEL POTRO (ARG) [6]

Aici poți citi o amplă prezentare a turneului de la Roland Garros.

S-ar putea să te intereseze și:

Angelique Kerber, înainte de duelul cu Halep: "Știu la ce să mă aștept, trebuie să am inițiativa și să fiu mai agresivă. Cred că va fi o partidă lungă"