A zecea confruntare directă între Simona Halep și Angelique Kerber va avea loc miercuri de la ora 15:00, fiind prima a zilei pe arena Suzanne-Lenglen. Miza partidei va fi calificarea în semifinalele turneului de la Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului.

Ultima dată când s-au întâlnit, Halep și Kerber au fost protagonistele unui meci memorabil în semifinalele ediției din acest an a Australian Open. Românca s-a impus atunci cu 6-3, 4-6, 9-7, după două ore și 20 de minute, salvând și două mingi de meci. Vezi aici mai multe detalii.

Kerber este pentru a doua oară în sferturi la Roland Garros, după un parcurs perfect, fără set cedat. Prima prezență în această fază a competiției a fost bifată de Kerber în anul 2012.

Simona Halep

Turul I: 2-6, 6-1, 6-1 cu Alison Riske (SUA, 83 WTA), după o oră și 34 de minute

Turul II: 6-3, 6-1 cu Taylor Townsend (SUA, 72 WTA), după o oră și 8 minute

Turul III: 7-5, 6-0 cu Andrea Petkovic (Germania, 107 WTA), după o oră și 28 de minute

Optimi: 6-2, 6-1 cu Elise Mertens (Belgia, 16 WTA), după 59 de minute.

Angelique Kerber

Turul I: 6-2, 6-3 cu Mona Barthel (Germania, 117 WTA), după o oră și două minute

Turul II: 6-2, 6-3 cu Ana Bogdan (România, 66 WTA), după o oră și două minute

Turul III: 7-6(4), 7-6(4) cu Kiki Bertens (Olanda, 22 WTA), după o oră și 55 de minute

Optimi: 6-2, 6-3 cu Caroline Garcia (Franța, 7 WTA), după o oră și 7 minute.