Pentru un loc în semifinalele turneului de la Roland Garros, Simona Halep (1 WTA) se va duela cu Angelique Keber (Germania, 12 WTA). Nemțoaica a trecut fără emoții de Caroline Garcia (Franța), favorită numărul 7, scor 6-2, 6-3.

Rezumatul partidei Kerber vs Garcia.

Condusă cu 5-1 în al doilea set, Garcia a salvat patru mingi de meci pe propriul serviciu, a reușit break-ul și s-a apropiat la 5-3. Fostul număr 1 WTA a pus însă capăt partidei cu un break, fructificând a cincea minge de meci, după o oră și șapte minute de joc.

Kerber este pentru a doua oară în sferturi la Roland Garros, după un parcurs perfect, fără set cedat. Prima prezență în această fază a competiției a fost bifată de Kerber în anul 2012.

Simona Halep vs Angelique Kerber, istoricul întâlnirilor directe:

Halep și Kerber s-au duelat de nouă ori de-a lungul timpului, jucătoarea noastră reușind să se impună de cinci ori. Ultima întâlnire a fost una memorabilă, în semifinalele de la Australian Open. Vezi aici mai multe detalii.

2009, Saint Raphael (hard): 5-7, 6-2, 7-5 pentru Halep

Halep a ajuns azi în sferturi la Roland Garros, după ce a trecut categoric, scor 6-2, 6-1, de Elise Mertens (Belgia, 16 WTA).