Corespondență de la Paris 

VIDEO Serena Williams, echipamentul și viteza de joc - Americanca este în turul doi la Roland Garros

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2018, 19:17 Sport | Roland Garros 2018


Serena Williams, la Roland Garros
Foto: Hotnews
Dacă a fost ceva revoluționar la revenirea Serenei Williams pe Chatrier (după o pauză de doi ani) acesta a fost echipamentul, cei de la Nike propunând pentru fostul lider mondial o variantă pe corp. Revenind la meciul în sine, disputa americancei cu Pliskova (Kristyna și nu Karolina) a fost una fără un ritm grozav, cu destule erori de ambele părți și cu carențe mari arătate de americancă în ceea ce privește deplasarea (capitol la care nici adversara nu a stat vreodată grozav). După o oră și 45 de minute, Serena s-a impus în două seturi, scor 7-6(4), 6-4, obținând astfel biletul pentru turul al doilea.

Egalitate la bani, dar nu și la spectacol

Mulți din cei care au asistat la meciul lui Nadal au părăsit arena centrală de la Roland Garros, deși următorul meci o avea pe "afiș" pe Serena Williams (până la finalul partidei, tribunele s-au mai populat).

Lumea s-a înghesuit spre ieșiri, o parte a plătitorilor de bilet dorind să se delecteze cu alte dispute din complex (de la aceeași oră juca pe Lenglen una din favoritele gazdelor - Caroline Garcia, iar înaintea ei o făcuse Maria Sharapova).

După un meci Nadal vs Bolelli disputat într-un ritm alert (mai multe detalii aici), confruntarea dintre Serena și Kristyna a arătat de la fața locului (în multe momente) ca un meci jucat cu o viteză în minus. Calificarea în turul doi aduce însă aceiași bani pentru toată lumea (feminin și masculin). 

Meciul în sine, unul în care deplasarea a fost marea problemă de ambele tabere

Serena și Kristyna au stat la adăpostul serviciului, majoritatea punctelor făcute de cele două fiind cu ajutorul direct sau indirect al acestei lovituri. Au fost multe momente de acalmie, murmurul constant din tribune vorbind de la sine despre interesul unora din spectatori pentru disputa de pe Philippe Chatrier.

Cele două au fost inseparabile în primul set, doar tiebreak-ul reușind să puna ceva distanță între ele (7-4 pentru Serena).

Scenariul nu s-a mai repetat în manșa a doua: au apărut break-urile, însă inconstanța a fost <la ea acasă> pe Chatrier. Serena a avut câștig de cauză: 6-4.

Serviciul a fost principala armă a Serenei, o lovitură capabilă (încă) să aducă multe puncte (chiar și pe zgură). Reverul si dreapta au arătat bine atâta timp cât americanca nu a fost nevoită să se deplaseze prea mult. Condiția fizică pare să fie în continuare cea mai mare problemă a Serenei, deși multipla câștigătoare de Grand Slam-uri se prezintă mult mai bine în acest moment decât a făcut-o la Indian Wells și Miami.   

Noul echipament al Serenei - "Hainele împăratului"

Revenirea Serenei la Paris a însemnat și o linie de echipament personalizată, cei de la Nike insistând pe o îmbrăcăminte pe corp (mulată). Discuțiile din tribună au fost din cele mai variate, însă părerea care a predominat a fost aceea că modelul îmbrăcat de Serena pe Philippe Chatrier nu este cel mai bun pentru a-i pune în evidență corpul...  

Fanul înfocat al Serenei

De pauzele dintre game-uri cel mai bine a profitat un fan înfocat al Serenei, acesta putând fi auzit strigând "pe repeat" - <Serena, Serena!> din înaltul tribunei. Nu a reușit să mai adune nici măcar un adept, fiind singur "împotriva tuturor"...

Ce urmează pentru Serena

Ajunsă în turul al doilea, pentru Serena urmează meciul cu Ashleigh Barty (17 WTA). Cele două s-au mai întâlnit o singură dată: 6-2, 6-1 pentru americancă, la ediția din 2014 de la Australian Open.

Aici poți urmări rezumatul partidei Serena Williams vs Kristyna Pliskova.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6908 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    nu mai este (Marţi, 29 mai 2018, 19:22)

    victor L [utilizator]

    Serena de altadata.
    Chiar daca mai are ceva lovituri bune, deplasarea in teren este foarte greoaie.
  • +8 (30 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 29 mai 2018, 19:25)

    polonyca [anonim]

    • -11 (27 voturi)    
      eu nu ma mir (Marţi, 29 mai 2018, 19:50)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      ca rezonezi cu opiniile mirlanului fost mare tenismen.
      • +6 (16 voturi)    
        si eu rezonez cu opiniile lui Nastase (Marţi, 29 mai 2018, 22:29)

        linarel [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        referitor la specimena in cauza

        sa nu fim ipocriti , acelasi comportament avut tatal Serenei la adresa unor jucatoare ca Ruzici sau Sparlea si ce a patit .....nimic
      • +8 (16 voturi)    
        Atunci s-o luam altfel : (Marţi, 29 mai 2018, 22:33)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Serena este o mama supraponderala care joaca tenis.

        Pe baza de wild card !

        PS. E ok, acum ?
  • +4 (22 voturi)    
    Vai mama ei ! (Marţi, 29 mai 2018, 19:29)

    Susufler0 [utilizator]

    Dar adevarul este ca daca tot nu s-a retras, trebuia sa inceapa cu careva.

    Dupa ce am vazut meciul tind sa cred ca Serena a fost foarte baftoasa ca a jucat primul tur cu geamana mai putin talentata !

    PS. In turul doi insa, in mod normal, o haleste compatrioata Barty !
    • +5 (7 voturi)    
      attn (Marţi, 29 mai 2018, 20:21)

      jaoju [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      barty e australianca
    • +1 (5 voturi)    
      Barty (Marţi, 29 mai 2018, 21:04)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      nu este „compatrioată” cu Serena. E australiancă. Nici în mare formă nu e.
      • +5 (7 voturi)    
        Asa e ! (Miercuri, 30 mai 2018, 3:53)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

        Cat priveste forma, la modul cum se prezinta Serena acum australianca trebuie sa o plimbe nitel in primul set, pt ca in al doilea Serena o sa cada dpdv fizic !
    • +7 (11 voturi)    
      Barty (Marţi, 29 mai 2018, 22:24)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      E australiancă, dar tot o bate rău.
      • +5 (7 voturi)    
        La cat de greu se misca Serena acum, (Miercuri, 30 mai 2018, 3:55)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        o bate in doua seturi scurte !
    • +4 (6 voturi)    
      ? (Marţi, 29 mai 2018, 23:00)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Barty nu e compatrioata Serenei
    • +2 (2 voturi)    
      ! (Miercuri, 30 mai 2018, 8:15)

      jaoju [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      vad ca am luat un minus pentru afirmatia 'barty e australianca'; interesant, nu ?
      • +2 (2 voturi)    
        Asta e! Cine te-a pus ? :) (Miercuri, 30 mai 2018, 12:39)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jaoju

        Te rog insa sa observi ca userii care nu s-au marginit sa se manifeste strict obiectiv asupra comentariului meu si au facut si o serie de aprecieri (fatalmente subiective) au fost "pedepsiti" mai aspru decat tine !

        Internetul este un balaur viu cu nenumarate capete, unele fara creier ! Se manifesta si acestea, de buna seama dupa posibilitati.

        PS. O zi buna !
  • +17 (25 voturi)    
    mi-e rusine ca sunt rau, dar.. (Marţi, 29 mai 2018, 19:44)

    alex562 [utilizator]

    ... cat ai putea dori sa revii asa ... de ce? ... uite ca nu ajunge oricate trofee si bani ai avea, dorinta revenirii bate tot ... chit ca e putin sau mai mult ridicol din perspectiva imaginii .... acum sunt rau rau ... cu un costum de scafandru (sa ma tina la un loc)?

    pe de alta parte, bravo, nici lovita de stalp nu te-ai taiat, treaba este ca vei intalni de acum adversare mai bune cu care asa cum esti nu ai sansa, iar atunci cred ce nu ai simtul ridicolului ... puteai sa ramai cea mai tare fara acest show de groaza
    • -20 (28 voturi)    
      mai e o speranta (Marţi, 29 mai 2018, 19:51)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui alex562

      ca ti-e rusine de cele ce spui. Dar ar fi fost mai bine sa taci.
  • 0 (0 voturi)    
    da, se misca greu dar totusi a ramas (Miercuri, 30 mai 2018, 14:21)

    ..13 [utilizator]

    Cu forta si as spune cu precizia loviturilor ceea ce poate sa faca diferenta