Irina-Camelia Begu (40 WTA) a obținut calificarea în turul doi de la Roland Garros, după un "thriller" de aproape trei ore şi jumătate. Jucătoarea noastră a învins-o pe Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia, locul 77 WTA), la capătul unui meci care a avut un set decisiv plin de dramatism. Begu a fost condusă cu 5-2 şi 7-6 în setul al treilea, dar a reușit să reziste eroic. Românca a servit de trei ori pentru a rămâne în partidă, a ratat și trei mingi de meci și s-a impus în final cu 6-4, 5-7, 9-7.

În turul doi de la Roland Garros, Begu o va infrunta pe chinezoaica Shuai Zhang (27 WTA, cap de serie numărul 27, care a trecut de Kristina Kucova (260 WTA), scor 6-0, 7-5.

Irina Begu a câştigat singura confruntare cu Zhang (29 ani), în 2014, în primul tur la Madrid, scor 6-4, 7-5.

Pentru calificarea în manșa a doua, Begu va primi un premiu de 79.000 de euro şi 70 puncte WTA.

Statistica partidei Begu vs Schmiedlova:

Ași: 4-0

Duble greșeli: 5-6

Lovituri câștigătoare: 47-30

Erori neforțate: 57-35

Puncte câștigate cu primul serviciu: 64% (47/74) - 53% (51/96)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 43% (22/51) - 53% (23/43)

Puncte de break salvate: 59% (10/17) - 56% (10/18)

Puncte de break câștigate: 44% (8/18) - 41% (7/17)

Total puncte câștigate: 51% (134/264) - 49% (130/264)

Durata partidei: 3h 19 min.

Begu este a treia jucătoare din România care ajunge în turul al doilea la Roland Garros, după Mihaela Buzărnescu şi Alexandra Dulgheru.

Sorana Cîrstea a fost învinsă marţi în primul tur de australianca Daria Gavrilova, scor 4-6, 7-6 (4), 6-3. Tot marţi sunt programate să debuteze Simona Halep, principala favorită, cu americanca Alison Riske, şi Ana Bogdan, contra cehoaicei Marketa Vondrousova.

Aici poți vedea tabloul feminin de simplu.

Ediția cu numărul 121 a competiției de la Roland Garros se dispută în perioada 27 mai - 10 iunie 2017. Întrecerea de la Paris poate fi urmărită în România în direct pe Eurosport și LiveText și LiveScore pe HotNews.ro.