Aflată pentru prima oară pe tabloul principal la Roland Garros, Mihaela Buzărnescu (33 WTA) s-a calificat, luni, în runda a doua a celui de-al doilea turneu de Grand Slam al anului, după o victorie clară contra americancei Vania King (1275 WTA), scor 6-3, 6-3.

Buzărnescu s-a impus la capătul unui meci ce a durat o oră și 26 de minute. Jucătoarea noastră a reușit 18 lovituri câștigătoare și a comis 23 de erori neforțate, în timp ce King a avut 12 mingi direct câştigătoare și 29 de erori neprovocate

În turul doi de la Roland Garros, Buzărnescu (cap de serie numărul 31) o va întâlni pe suedeza Rebecca Peterson (97 WTA), care a trecut în runda inaugurală de Su-Wei Hsieh (45 WTA), scor 6-4, 6-3, după o oră și 25 de minute de joc.

Mihaela a câştigat ambele confruntări cu Peterson, scor 6-2, 6-2, anul trecut, în sferturile turneului ITF de la Versmold (Germania, 60.000 dolari), şi anul acesta în sferturile turneului ITF de la Midland (SUA, 100.000 dolari), cu 7-6 (5), 4-6, 6-3, potrivit Agerpres.

Pentru accederea în turul doi la Roland Garros, Buzărnescu va primi 70 de puncte WTA şi 79.000 de euro.

Ediția cu numărul 121 a competiției de la Roland Garros se dispută în perioada 27 mai - 10 iunie 2017. Întrecerea de la Paris poate fi urmărită în România în direct pe Eurosport și LiveText și LiveScore pe HotNews.ro.

Aici poți citi o amplă prezentare a turneului de la Roland Garros.

Aici poți vedea tabloul feminin de simplu.