Venită din calificări, după trei partide care au avut nevoie de set decisiv, Alexandra Dulgheru (160 WTA) a avut parte de un nou meci maraton. Jucătoarea noastră a luptat timp de trei ore și 14 minute pentru calificarea în turul al doilea de la Roland Garros, prima după o pauză de trei ani. Alexandra Dulgheru s-a impus cu 5-7, 7-6 (5), 6-3 în fața americancei Christina McHale (88 WTA), la capătul unui meci care a început duminică, dar care a fost întrerupt după setul secund din cauza întunericului.

Alexandra DulgheruFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Dulgheru a încercat să se agațe de fiecare șansă și să lupte cu toate forțele în primele două seturi ale meciului cu McHale. Jocul a fost unul extrem de echilibrat, cu lovituri spectaculoase de ambele părți.

Românca a avut șansa să închidă primul set, având 5-4 și serviciul, însă americanca a reușit break-ul și s-a impus apoi cu 7-5. În manșa secundă, Dulgheru s-a desprins la un moment dat la 4-2, însă McHale a revenit și a egalat situația pe tabelă. Echilibrul s-a menținut, astfel că setul a avut nevoie de tie-break pentru a fi stabilită învingătoarea. Jucătoarea noastră a fost mai inspirată în momentele importante și s-a impus cu 7-5 la tie-break, egalând scorul la seturi.

Timpul de joc efectiv în momentul întreruperii era de două ore şi 14 de minute.

Luni, cele două jucătoare au revenit pe"terenul de luptă" cu forțe proaspete. Dulgheru și McHale și-au câștigat fiecare serviciul în primele patru game-uri ale setului decisiv, americanca fiind apoi prima care a rupt echilibrul. A reușit un break la zero și a preluat conducerea pentru prima dată în setul al treilea (3-2). Avea să fie ultimul game câștigat de Christina, jucătoarea noastră luptând impresionant până la finalul partidei. Dulgheru a fructificat a patra minge de meci, reușind astfel calificarea în turul al doilea de la Roland Garros, fază în care ajungea ultima dată în 2015.

În runda următoare, Alexandra Dulgheru o va înfrunta pe Anett Kontaveit (24 WTA), semifinalistă în urmă cu o săptămână la Roma. Jucătoarea din Estonia a învins-o în primul tur pe americanca Madison Brengle (101 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-2. Va fi prima întâlnire dintre cele două jucătoare în circuitul WTA.

Dulgheru a ajuns pe tabloul principal de la Roland Garros după trei meciuri decise în trei seturi. În primul tur al calificărilor, românca a trecut de japoneza Nao Hibino (119 WTA), scor 6-3, 4-6, 6-3, după două ore și șapte minute de joc. În turul al doilea a stat pe teren două ore și trei minute, învingând-o pe australianca Lizette Cabrera (156 WTA), scor 6-4, 4-6, 6-0. În runda a treia a calificărilor, Dulgheru a avut nevoie de două ore și 50 de minute pentru a o învinge pe Tamara Korpatsch (Germania, 144 WTA), scor 6-1, 5-7, 7-6(7).

Georgina García (ESP) - Dalila Jakupovic (SLO) 6-3, 6-4

Ediția cu numărul 121 a competiției de la Roland Garros se dispută în perioada 27 mai - 10 iunie 2017. Întrecerea de la Paris poate fi urmărită în România în direct pe Eurosport și LiveText și LiveScore pe HotNews.ro.

Aici poți citi o amplă prezentare a turneului de la Roland Garros.

Aici poți vedea tabloul feminin de simplu.