FCSB - Hermannstadt, meci contând pentru etapa a 20-a din campionatul României, este programat, sâmbătă, 16 decembrie, de la ora 20:00, pe Arena Naţională din Bucureşti, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 1, Orange Sport 1 şi Prima Sport 1.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

FCSB, aflată în criză de rezultate în ciuda faptului că este lider în clasament, şi Hermannstadt, care nu a renunţat la un loc în play-off, se întâlnesc într-una dintre cele mai interesante partide ale etapei a 20-a din SuperLiga.

FCSB ocupă locul 1, cu 38 de puncte, şi vine după două victorii, un rezultat de egalitate şi două înfrângeri în ultimele cinci meciuri din campionat, iar în etapa precedentă a remizat pe terenul celor de la CFR Cluj, scor 1-1 (are numai două succese în ultimele nouă partide oficiale).

Practic, echipa antrenată de Elias Charalambous n-a mai câştigat de patru meciuri, mai precis de la sfârştiul lunii noiembrie (1-0 pe terenul lui Dinamo), aici fiind inclusă şi partida din Cupa României cu FCU 1948 Craiova, scor 0-2, în deplasare, în urma căreia a ratat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei (a terminat pe locul 3 în Grupa C; cu o remiză în Bănie ar fi mers în fazele eliminatorii).

FCSB a înregistrat cinci succese, două remize şi două eşecuri în partidele disputate pe teren propriu în această ediţie de campionat (a pierdut două din precedentele trei meciuri jucate acasă şi s-a impus o singură dată în ultimele cinci), iar cel mai bun marcator al echipei este Darius Olaru, cu opt goluri în SuperLiga.

Hermannstadt a acumulat 28 de puncte şi încearcă să menţină contacul cu locurile de play-off, iar în etapa precedentă a trecut pe teren propriu de Universitatea Craiova, cu 2-1, ajungând, astfel, la două victorii, două egaluri şi o înfrângere în ultimele cinci partide din SuperLiga (are un singur eşec din 4 august încoace, un 0-2 la UTA, în deplasare, pe 2 decembrie).

Echipa antrenată de Marius Măldărăşanu s-a calificat între timp în sferturile de finală ale Cupei României, după victoria obţinută în deplasare cu Chindia, scor 1-0, graţie căreia a terminat pe locul 2 în Grupa A (va juca în deplasare cu U Cluj şi, dacă va învinge, va juca în semifinale pe terenul învingătoarei din partida Universitatea Craiova - Oţelul).

În meciurile disputate în actuala stagiune din SuperLiga pe terenuri străine, Hermannstadt a bifat un succes, şase remize şi două eşecuri, iar golgheterul echipei este Daniel Paraschiv, cu şase reuşite în campionat.

În partida din tur, disputată pe 21 septembrie, în etapa a 5-a, Hermannstadt şi FCSB au remizat la Sibiu, scor 2-2, după golurile marcate de Balaure (13) şi D. Paraschiv (63), respectiv, Compagno (31, 47p).

Superbet oferă cota 1,53 pentru pronosticul PsF1: gazdele să conducă la pauză sau să se impună la final în meciul FCSB - Hermannstadt.