Kiel - Dinamo, meci contând pentru manşa a doua a play-off-ului de calificare pentru sferturile de finală ale EHF Champions League Men, este programat, miercuri, 29 martie, de la ora 19:45, la Wunderino Arena, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 3, Orange Sport 1 şi Prima Sport 1.

Minge de handbalFoto: George Tsartsianidis | Dreamstime.com

Kiel este mare favorită la victorie şi la calificare în faţa lui Dinamo, după ce s-a impus categoric în prima manşă, în Sala Polivalentă din Bucureşti, scor 41-28 (19-11).

Kiel, cea mai titrată echipă din Germania, având în palmares, printre altele, 22 de titluri naţionale (ultimul cucerit în 2021) şi patru trofee ale Ligii Campionilor (2007, 2010, 2012, 2020), vine după o victorie imensă în campionat, 36-29 cu liderul Fuchse Berlin, de care s-a apropiat la un singur punct.

Echipa germană este pregătită de Filip Jicha, un fost internaţional ceh, câștigător de două ori al Ligii Campionilor ca jucător cu Kiel, în 2010 și 2012, și o dată ca antrenor, în 2020, fiind desemnat, totodată, cel mai bun jucător din lume în 2010.

În acest sezon din Liga Campionilor, Kiel s-a clasat pe locul 4 în Grupa Principală B, cu 15 puncte, acumulate după şase victorii, trei egaluri şi cinci înfrângeri.

Dinamo tocmai şi-a asigurat un nou titlu în Liga Naţională, cel cu numărul 19, şi are în palmares un singur trofeu al Ligii Campionilor, obţinut însă în perioada de glorie a handbalului românesc, mai precis în 1965.

„Dulăii” sunt antrenaţi de Xavi Pascual, care a câştigat de patru ori Liga Campionilor cu Barcelona, o dată ca jucător, în 1991, şi de trei ori ca antrenor, în 2011, 2015 şi 2021.

„Este realitatea, sunt anumite echipe care sunt peste nivelul nostru. Nu am avut nici jumătate de şansă. Au jucat mai bine, s-au apărat incredibil, au alergat. A fost imposibil pentru noi, am dat totul. Au o echipă mai bună, trebuie să acceptăm lucrul ăsta”, a declarat Xavi Pascual după meciul de la Bucureşti.

Dinamo s-a calificat în play-off-ul pentru sferturile de finală din EHF Champions League Men după ce a terminat pe locul 5 în Grupa Principală A, cu 13 puncte, acumulate după cinci victorii, trei remize şi şase eşecuri.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în optimile de finală ale stagiunii 2001-2022 din EHF Cup, atunci când Kiel s-a impus în ambele manşe în faţa lui Dinamo, 33-27 (acasă) şi 31-21 (deplasare).

Superbet oferă cota 1,33 pentru pronosticul Pauză/Final 1/1: gazdele să conducă la pauză şi să se impună la final în meciul Kiel - Dinamo.