Dinamo - Kiel, meci contând pentru prima manşă a play-off-ului pentru sferturile de finală din EHF Champions League, este programat, miercuri, 22 martie, de la ora 19:45, în Sala Polivalentă din Bucureşti, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 1, Orange Sport 1 şi Prima Sport 1.

Minge de handbalFoto: George Tsartsianidis | Dreamstime.com

Dinamo este în faţa unui meci istoric, împotriva lui Kiel (returul este programat, miercuri, 29 martie, de la ora 19:45), cea mai titrată echipă a Germaniei, de patru ori câştigătoare a trofeului EHF Champions League, ultima oară în 2020, după 33-28 în finala cu Barcelona disputată la Koln.

În acest sezon din Liga Campionilor, Kiel s-a clasat pe locul 4 în Grupa Principală B, cu 15 puncte, obţinute din şase victorii, trei egaluri şi cinci înfrângeri.

Kiel este pregătită de Filip Jicha, un fost internaţional ceh, câștigător de două ori al Ligii Campionilor ca jucător cu Kiel, în 2010 și 2012, și o dată ca antrenor, în 2020, desemnat cel mai bun jucător din lume în 2010.

Dinamo s-a calificat în play-off-ul pentru sferturile de finală din EHF Champions League după ce a terminat pe locul 5 în Grupa Principală A, cu 13 puncte, acumulate după cinci victorii, trei remize şi şase eşecuri.

„Este incredibil pentru noi să fim aici, în faza eliminatorie din EHF Champions League, mai ales că întâlnim o echipă precum Kiel. Pentru noi este o sărbătoare. Va fi complicat, dar vom face tot posibilul să ne ridicăm la înălțimea unui asemenea joc”, a declarat Xavi Pascual, antrenorul lui Dinamo.

Xavi Pascual, din 2021 antrenor la Dinamo şi la echipa naţională a României, a câştigat de patru ori Liga Campionilor cu Barcelona, o dată ca jucător, în 1991, şi de trei ori ca antrenor, în 2011, 2015 şi 2021.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în optimile de finală ale stagiunii 2001-2022 din EHF Cup, atunci când Kiel s-a impus în ambele manşe în faţa lui Dinamo, 33-27 (acasă) şi 31-21 (deplasare).

Superbet oferă cota 1,33 pentru pronosticul X2: rezultat de egalitate sau victorie pentru oaspeţi în meciul Dinamo - Kiel.