Barcelona - Real Sociedad, meci contând pentru sferturile de finală din Cupa Spaniei, este programat, miercuri, 25 ianuarie, de la ora 22:00, pe Camp Nou, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 1.

Mingi de fotbalFoto: Ricardo Larreina / Shutterstock Editorial / Profimedia

Barcelona şi Real Sociedad se întâlnesc în derby-ul acestei faze din Copa del Rey (se joacă o singură manşă), conform locurilor ocupate de cele două echipe în LaLiga.

Barcelona este pe locul 1 în clasament cu 44 de puncte acumulate din 17 meciuri, cu trei puncte mai multe decât Real Madrid şi cu şase puncte peste Real Sociedad, care are un meci mai mult disputat.

Catalanii vin după 14 meciuri fără înfrângere în toate competiţiile, ultima oară când au pierdut fiind meciul de campionat cu Real Madrid, 1-3 pe Santiago Bernabeu, pe 22 octombrie 2022.

În 2023, echipa lui Xavi a bifat două victorii din tot atâtea meciuri în campionat, 1-0 cu Atletico Madrid (d) şi 1-0 cu Getafe (a), a trecut în Cupa Spaniei, în deplasare, de Intercity (4-3) şi de Ceuta (5-0) şi a câştigat Supercupa Spaniei la Riad, 2-2 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 4-2 la penalty-uri cu Betis Sevilla în semifinale şi 3-1 cu Real Madrid în finală.

Barcelona a câştigat Cupa Spaniei de 31 de ori (record), ultima dată în 2021, 4-0 în finala cu Athletic Bilabo disputată la Sevilla.

Real Sociedad, locul 3 în LaLiga după 18 etape, cu 38 de puncte, a câştigat pe linie de la reluarea competiţiilor interne după Cupa Mondială din Qatar.

Bascii au încheiat anul 2022 cu două victorii, 5-0 cu Coria (d) în Cupa Spaniei, şi 2-0 cu Osasuna (a) în campionat, iar în 2023 au trecut cu 1-0 de Logrones (d) şi tot cu 1-0 de Mallorca (a) în cupă, iar în LaLiga au bifat alte trei voctorii, 2-0 cu Almeria (a), 3-1 cu Athletic Bilbao (d) şi 2-0 cu Rayo Vallecano (d).

Real Sociedad, echipă antrenată de Imanol Alguacil, are trei trofee ale Cupei Spaniei în palmares, ultimul fiind cucerit în 2020, după o finală cu Athletic Bilabo, 1-0 la Sevilla.

În ultimul meci direct dintre Barcelona şi Real Sociedad, disputat în campionat, pe 21 august 2022, catalanii s-au impus la San Sebastian, scor 4-1, goluri marcate de Lewandowski 1, 68, Dembele 66, Ansu Fati 79, respectiv, Isak 6.

Superbet oferă cota 1,60 pentru pronosticul 1: victorie pentru gazde, în timpul regulamentar de 90 de minute, în meciul Barcelona - Real Sociedad.