​Croaţia - Brazilia, meci contând pentru sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar, este programat, vineri, 9 decembrie, de la ora 17:00, pe Education City Stadium din Al-Rayyan, şi va transmis în direct de TVR 1.

Mingi de fotbalFoto: RTS / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sferturile de finală ale turneului final debutează cu un meci de foc între Croaţia, vicecampioana ediţiei trecute, şi Brazilia, cea mai titrată echipă naţională din lume, de cinci ori campioană mondială, şi principala favorită de la CM 2022.

Croaţia a ajuns în sferturile de finală cu o singură victorie în patru meciuri, un 4-1 cu Canada, şi trei rezultate de egalitate, două remize albe, cu Maroc şi Belgia, şi una cu Japonia, în optimile de finală, 1-1, partidă în care s-a impus după loviturile de departajare.

Ca o paralelă cu ediţia din 2018, Croaţia a ajuns atunci în finala cu Franţa (scor 2-4) după trei remize în meciurile eliminatorii, în care s-a impus de două ori la penalty-uri, cu Danemarca şi Rusia (în „optimi” şi „sferturi”), şi o dată în prelungiri, cu Anglia (în semifinale).

Selecţionerul Zlatko Dalic mizează în continuare pe Luka Modric (37 de ani), mijlocaşul de legendă al lui Real Madrid (cu care a câştigat de cinci ori UEFA Champions League) care i-a condus pe croaţi şi spre finala din 2018.

Brazilia nu a impresionat în grupe, unde a trecut cu 2-0 de Serbia şi cu 1-0 de Elveţia, pentru a pierde apoi cu Camerun, scor 0-1, dar a făcut spectacol în optimile de finală, când a învins-o cu 4-1 pe Coreea de Sud, cu toate golurile marcate în prima repriză.

Acum patru ani, Brazilia se oprea în sfeturile de finală ale turneului final din Rusia, după 1-2 cu Belgia, iar acum opt ani, când a şi organizat competiţia, pierdea ruşinos în semifinale, 1-7 cu Germania, pentru ca, ulterior, să cedeze şi în finala mică, 0-3 cu Olanda.

Richarlison, atacantul transferat în vară de la Everton la Tottenham pentru 75 de milioane de euro, este golgheterul trupei lui Tite la acest Campionat Mondial, cu trei reuşite („Selecao” a marcat şapte goluri până acum).

Altfel, Brazilia este sigura echipă naţională de la Cupa Mondială din Qatar care a folosit toţi cei 26 de jucători din lor, inclusiv cei trei portari.

Cele două echipe s-au întâlnit până acum de patru ori, iar Brazilia s-a impus în trei meciuri cu Croaţia, de două ori la Campionatul Mondial, 1-0 în 2006 şi 3-1 în 2014 (de fiecare dată în faza grupelor), în timp ce o partidă s-a încheiat la egalitate.

Superbet oferă cota 1,38 pentru pronosticul 2: victorie pentru Brazilia, în 90 de minute, în meciul cu Croaţia.