Liga Campionilor la fotbal își reintră în drepturi odată cu meciurile din optimile de finală (manșa-tur). Marți, 15 februarie, de la ora 22:00, la Paris are loc un meci de 5 stele în cea mai tare competiție europeană intercluburi.

Minge de fotbalFoto: Twitter

Este cea mai spectaculoasă, așteptată și echilibrată partidă din această fază a întrecerii. Un duel deschis, de totul sau nimic, între liderii din campionatele Franței și Spania.

Sau, altfel spus, formația care își dorește enorm Liga (poate doar Manchester City s-o egaleze în privința intensității cu care râvnește trofeul) contra celei mai titrate echipe din competiție (13 cupe în palmares).

Sunt și ceva polițe de plătit. Primul care și-ar dori să elimine Realul este tocmai fostul barcelonez Leo Messi, un rival dintotdeauna al „albilor”.

Apoi, următorul pe listă este Sergio Ramos, simbolul Realului timp de mai bine de un deceniu, aflat acum în tabăra opusă, la trupa din Paris.

Ramos, fost căpitan al madrilenilor, n-a plecat tocmai fericit de pe „Bernabeu”.

Faptul că nu i-a fost oferită prelungirea contractului în condițiile dorite de el și a fost astfel nevoit să o ia spre alte zări reprezintă un argument suficient de puternic ca să-și dorească să o elimine pe Real Madrid. Cu siguranță, Ramos, lansat de FC Sevilla, ar fi vrut să-și încheie cariera la Real Madrid.

Dincolo, cu brazilianul Neymar mai mult accidentat, Parisul trăiește pe spinarea și datorită formei excepționale pe care o etalează Kylian Mbappe, capabil să îl pună în umbră și pe magicianul Messi, neintegrat complet la Paris.

Însă, toți se întreabă cât de motivat va evolua campionul mondial, fiindcă, spune la unison presa din capitala Spaniei, este cu un picior pe „Bernabeu”, urmând să vină la vară în Spania.

La ultima apariție în campionat, vineri seară, a fost un 1-0 chinuit cu Stade Rennes pentru PSG. Iar fanii au fluierat echipa.

În prelungiri (90+2), a marcat Mbappe din pasa lui Messi, dar PSG n-a convins împotriva singurei formații care a învins-o în acest sezon în Ligue 1 (în tur, a fost 2-0 pentru gazde).

Madridul a jucat a doua zi, sâmbătă, cu Villarreal, în deplasare, așadar are o zi în minus de odihnă față de francezi.

Trupa lui Carlo Ancelotti este stăpâna absolută a Spaniei, în ciuda remizei, 0-0, care a făcut ca Real să nu aibă nicio victorie în deplasare, în 2022, în campionat.

Doar Sevilla îi produce oarece emoții, dar nu mulți pariază că andaluzii pot ține ritmul până la finalul sezonului. Între cele două, diferența este de 4 puncte, după 24 de etape.

PSG și Real Madrid se regăsesc în competiție după ce s-au întâlnit deja în sezonul 2017/18.

În sferturile de finală au mers atunci Los Blancos, care au câștigat atât prima, cât și cea de-a doua manșă, cu un total de 5-2 (3-1 la Madrid și 2-1 la Paris, cu 3 goluri ale lui Cristiano Ronaldo).

Nu a fost ultima dublă confruntare dintre cele două echipe în Liga Campionilor: PSG și Real s-au confruntat în faza grupelor în 2019, francezii câștigând cu 3-0 acasă - „dublă” Di Maria și un gol Meunier, apoi a fost 2-2 pe „Bernabeu”, cu spaniolii în avantaj de două goluri (ambele marcate de Benzema), înainte de golurile lui Mbappé și Sarabia, în minutele 81 și 83.

Bilanțul general în competițiile europene este foarte echilibrat: Real Madrid a câștigat de 4 ori, iar PSG - de 3 ori. Totodată, 3 jocuri au fost remize.

Blancos au câștigat toate cele 3 meciuri în deplasare în faza grupelor, fără să încaseze vreun gol (1-0 cu Inter, 5-0 cu Șahtior Donețk și 3-0 cu Sheriff Tiraspol), în timp ce PSG a câștigat doar unul dintre ultimele 6 meciuri pe teren propriu, în faza eliminatorie a Ligii Campionilor, având 4 înfrângeri la activ. La casele de pariuri, PSG este favorită.

Superbet are cota 1.9 pentru PsF X (remiză la pauză sau la final).