Luptă în doi pentru titlul de campionă în Spania. Real Madrid este tulburată doar de zvâcnirile, nu foarte convingătoare, ale celor de la Sevilla, care vineri, 11 februarie, de la ora 22:00, ar trebui să adune un total de 50 de puncte și să se apropie la 3 puncte de lider.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

În etapa trecută, a 23-a, andaluzii au avut posibilitatea să plece cu toate punctele de la Pamplona, dar au dat cu piciorul unei șanse uriașe. S-a terminat 0-0 meciul cu Osasuna, croatul Ivan Rakitic, de la oaspeți, ratând un penalty în prelungiri (90+3).

Nu toate transferurile făcute de Sevilla au fost de succes. Fundașul Joris Gnagnon (25 de ani), cumpărat de la Rennes cu 15 milioane de euro în 2018, este cel mai bun exemplu de achiziție ratată.

Apărătorul central francez a fost îndepărtat în septembrie anul trecut din cauza stării fizice precare.

A fost luat, între timp, de Saint-Etienne, ultima clasată din Ligue 1, după ce rămăsese fără echipă. Gnagnon a apărut la primul antrenament cu 20 de kilograme în plus față de cât cântărea în noiembrie, motiv pentru care Sevilla l-a pus pe liber.

Sevilla își revine după derby-ul local cu Betis, duel care s-a lăsat cu scandal. Președintele Jose Castro a comentat ce s-a întâmplat în meciul din „optimile” Copei del Rey, când Jon Jordan a fost lovit cu un băț pe stadionul „Benito Villamarín”.

„Derby-ul s-a terminat și vreau să merg mai departe. Deciziile comisiilor aparțin lor, iar noi vrem să mergem mai departe. Derby-ul a trecut, Betis a câștigat și îi felicităm pentru asta, iar de acum suntem concentrați pe Europa League și La Liga”, a spus președintele clubului.

Sevilla o înfruntă joi, 17 februarie, pe Dinamo Zagreb, în primăvara Ligii Europa.

Elche are 26 de puncte în 23 de etape. Stă pe locul 14 din 20 de formații. Deloc rău, pentru o formație mică, devansând echipe mai titrate precum Getafe, Granada sau Mallorca.

Statistica arată o situație uluitoare, anume că Elche este cea mai bună echipă de până acum din Spania, în 2022.

În cele 5 etape disputate, echipa are 3 victorii și două egaluri, de la Crăciun încoace. Doar Barça o poate întrece, având un meci mai puțin disputat.

Elche se bucură de cel mai bun moment al sezonului. Echipa lui Francisco Rodriguez are cele mai bune cifre din Primera Division.

Este pe primul loc de la începutul anului 2022, cu 11 puncte, care se adaugă cele 15 deja strânse.

După Elche se află Real Madrid și Barcelona (are restanța cu Rayo), Villarreal - 10 puncte, Celta Vigo și Getafe - 9 puncte, Sevilla - 7 puncte, Real Betis, Atletico de Madrid, Athletic Bilbao și Osasuna - 6.

Cifrele lui Elche puteau fi chiar mai bune. Împotriva Granadei, în primul meci al anului trecut, a remizat fără gol.

A făcut-o evoluând cu un jucător mai puțin pe parcursul reprizei secunde. În inferioritate, a avut cea mai bună șansă a meciului de a câștiga, după un șut al lui Pere Milla, care a ratat de puțin ținta.

Împotriva liderului Real Madrid, pe stadionul „Santiago Bernabéu”, merita mai mult decât un egal, „albii” salvându-se cu un gol marcat în prelungiri.

Victoriile împotriva lui Espanyol, Villarreal și Alaves au fost fără discuție, deși Elche are printre cele mai mici bugete din Primera Division.

Însă, ambiția, entuziasmul și sacrificiul jucătorilor este evident, de când s-a produs schimbarea pe banca tehnică.

În tur, în etapa a 3-a, Elche a remizat cu Sevilla, scor 1-1, cu ambele goluri marcate în prima repriză.

Superbet are cota 2 pentru PsF X (secțiunea Pauză Sau Final).