Gimnasta Laura Jurca a fost aproape de podium la sol si sarituri, ea reusind sa se claseze pe locul 4 la sol unde a obtinut 13.366 puncte, cu o sutime mai putin decat medaliata cu bronz Downie Elissa (Marea Britanie). Medalia de aur la sol a fost castigata brazilianca Flavia Lopes Saraiva (13.766), iar pe treapta a doua a podiumului a urcat rusoaica Seda Tutkhalyan (13.733), informeaza COSR.

Laura Jurca, la solFoto: COSR

Reprezentanta Romaniei s-a clasat tot pe locul patru si la sarituri, cu 14.249 puncte, unde competitia a fost castigata de chinezoaica Wang Yan(14.783 p). Pe locul al doilea s-a clasat britanica Elissa Downie (14.566), iar japoneza Sae Miyakawa a urcat pe treapta a doua a podiumului.

Laura Jurca a prezentat un exercitiu bun la paralele inegale, insa, din cauza unei cazaturi, ea a obtinut doar 11.133 puncte, la final clasandu-se pe locul 7. Tot pe locul 7 s-a clasat si la individual compus (52.100 p).

In finala la barna, unde in calificari a avut al treilea punctaj, gimnasta a ocupat locul 8 (11.866 p).

Laura Jurca este singura componenta a Echipei Olimpice a Romanieii care s-a calificat in cinci finale la a doua editie de vara a Jocurilor Olimpice de Tineret (JOT) Nanjing 2014.