Gimnasta Laura Jurca s-a clasat pe locul 7 in finala feminina de la individual compus, unde s-au calificat cele mai valoroase 18 sportive din concurs.

La sarituri, in prima rotatie, Laura Jurca a obtinut 14.600 puncte si s-a clasat pe locul 4. La paralele inegale ea a obtinut 12.300 puncte si era pe locul 5, dupa a doua rotatie. In a treia rotatie a urcat pe barna si cu cele 13.000 puncte acumulate a mai cazut o pozitie – locul 6. In ultima rotatie, la sol, Laura Jurca a primit 12.200 puncte. Cu un total de 52.100 puncte, romanca s-a clasat in final pe locul 7.

Laura Jurca isi pastreaza sansa de a urca pe podiumul JOT deoarece va mai evolua in finalele de la toate celelalte patru aparate paralele, barna, sarituri si sol.

Laura Jurca s-a calificat in cinci finale, din tot atatea posibile, la Jocurile Olimpice de Tineret de la Nanjing, China.