Jean Philippe Dayraut a obtinut locul trei in calificarile pentru cursa Pikes Peak, francezul reusind aceasta performanta pe o Dacia Duster de 850 de cai putere, informeaza site-ul oficial al competitiei. Marea cursa va avea loc duminica.

Dacia Duster No LimitFoto: Dacia

In cursul zilei de vineri, Dayraut a bifat un timp de 04.51.794, peformanta cu care s-a clasat pe locul trei in cadrul clasei Unlimited, cea mai importanta a raliului. Primul a fost Nobuhiro Tajima (04.33.804), in timp ce al doilea a incheiat ziua Rhys Millen (04.48.266).

Dupa ce a participat timp de doi ani la Trofeul Andros, Dacia isi incearca norocul si intr-o competitie americana, modelul Duster participand la "Pikes Peak International Hill Climb".

Model aparte pentru Duster

Masina de concurs a fost pregatita de catre Renault Sport in colaborare cu VIP Challenge, echipa cunoscutului pilot Jean-Philippe Dayraut. Modelul de concurs este unul preparat special, acesta avand 850 de cai putere. Fata de modelul de serie, noua masina a pastrat doar numele si unele parti care tin de design-ul exterior.

Ce este Pikes Peak International Hill Climb

Pikes Peak International Hill Climb este o competitie care are loc in fiecare an pe varful Pikes Peak din Colorado, SUA. Proba are o lungime de 19.99 kilometri, iar diferenta de nivel dintre start si sosire este de 1439 de metri. Punctul maxim al intrecerii se afla la altitudinea de 1862 de metri, iar in total sunt 156 de viraje. Suprafata pe care va avea loc intrecerea este un amestec intre macadam si asfalt. Competitia face parte din calendarul FIA International Events.