Emanuel "Mani" Gyenes (Vectra Racing) a obtinut cel mai bun rezultat inregistrat vreodata de un reprezentant al Romaniei la Raliul Dakar, clasandu-se pe locul al 17-lea la general, la sectiunea moto, dupa disputarea ultimei etape a editiei 2011. De asemenea, Gyenes a incheiat pe primul loc competitia la clasa Maraton.

Mani Gyenes (Vectra Racing)Foto: Agerpres

Seicul Qatarului, Nasser Al-Attiyah, a incheiat pe locul al 13-lea in ultima etapa si a castigat pentru prima data Raliul Dakar la sectiunea Auto, fiind la aproape 50 de minute de sud-africanul Giniel De Villiers. Ultimul loc pe podium a revenit spaniolului Carlos Sainz, Volkswagen dominand astfel primele trei pozitii.

La sectiunea moto, Marc Coma s-a clasat pe cinci in ultima etapa, dar a castigat competitia, pentru a treia oara in cariera. Francezul Cyril Despres a incheiat competitia cu 15.06 secunde in spatele liderlului, podiumul fiind completat de portughezul Helder Rodrigues.

Many Gyenes a terminat in Top 20 cea mai dificila competitie din lume, clasandu-se pe locul al 17-lea la finalul Raliului Dakar. Satmareanul s-a clasat pe prima pozitie la clasa Maraton, aceasta fiind cea mai difcila proba a sectiunii moto, intrucat pilotii nu au voie sa foloseasca decat un motor pe durata competitiei.