In ultima cursa a sezonului, Casey Stoner a reusit, la Valencia, cea de-a sasea victorie din acest an. Plecat din pole position australianul de la Ducati nu a mai putut fi ajuns de nimeni. Spaniolul Dani Pedrosa a terminat cursa pe locul secund, iar campionul mondial, Valentino Rossi, a incheiat pe ultima treapta a podiumului. Desi nu a castigat cursa, Doctorul a reusit un nou record: cel mai mare punctaj in clasamentul general (373 puncte).

Batalia pentru locul patru s-a dat intre Andrea Dovizioso si The Kentucky Kid, Nicky Hayden. Castigator a iestit italianul care, la sfarsitul cursei, nu a fost lasat de echipa sa sa intre la boxe. Echipajul de la JIR Team Scot MotoGP l-au intampinat cu o pancarda pe care era scris: "Incearca la usa alaturata". Aluzie facuta la faptul ca din sezonul urmator Dovi va concura pentru Honda Repsol.

Locul sase a fost adjudecat de Colin Edwards, urmat de Shinya Nakano, Jorge Lorenzo, Loris Capirossi si Alex de Angelis.

La clasa 250cc, liderul a fost deja campionul mondial Marco Simoncelli. Yuki Takahashi si Alvaro Bautista au terminat cursa din Valencia pe locurile 2, respectiv 3.

Victorie si pentru italianul Simone Corsi la clasa 125cc. Nicolas Terol si Mike Di Meglio sunt ceilalti doi piloti de pe podium. Romanul Robert Muresan a terminat cursa din Spania pe locul 21.