Marco Simoncelli e noul campion mondial la MotoGP, clasa 250cc. Dupa ce a terminat cursa de la Sepang pe locul trei, italianul a reusit sa obtina primul sau titlu mondial. "Nu stiu ce sa zic. Nici acum nu-mi vine sa cred, dar e o senzatie fantastica", a declarat SuperSic dupa cursa de duminica.

Simoncelli a terminat cursa din Malaiezia pe locul trei, in spatele lui Alvaro Bautista si Hiroshi Aoyama. "A fost o cursa foarte dura, ultimele ture au fost obositoare, nu se mai terminau", a declarat italianul de la Metis Gilera. "Vin dupa doi ani dificili, sunt putini cei care mai credeau in mine, nu am stiut macar daca voi avea motocicleta anul acesta".

Prietenul sau, Valentino Rossi, campion la MotoGP inca din cursa trecuta, l-a felicitat pentru titlu: "Sunt bucuros pentru Marco, stiu cat valoreaza si cat a trebuit sa munceasca", a declarat Doctorul.

Celalalt rival la titlu, Mika Kallio s-a retras in turul 15, dupa o prolema tehnica a motocicletei si astfel, Simoncelli si-a adjudecat titlul mondial 2008.

Castigatorul titlului mondial 250cc, in ultimii doi ani, a fost spaniolul Jorge Lorenzo, trecut acum la clasa regina, MotoGP. Ultimul italian care a castigat titlul mondial la 250cc a fost Marco Melandri, in 2002.

Celalalt rival la titlu, Mika Kallio, s-a retras in turul 15, dupa o problema tehnica a motocicletei.