Americanul Mason Klein (KTM) a câştigat, la clasa moto, cea de-a doua etapă a Raliului Dakar, în timp ce românul Emanuel Gyenes a încheiat etapa pe locul 38, la 43 de minute și 52 de secunde de învingător.

Emanuel GyenesFoto: JULIEN DELFOSSE/DPPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Emanuel Gyenes, locul 38 în etapa a doua a Raliului Dakar

Cea de-a doua etapă a Raliului Dakar a presupus o probă specială de 430 de km, între bivuacul de la Marea Roşie şi Al-Ula.

Klein l-a devansat cu un minut și 9 secunde pe germanul Sebastien Buhler (Hero), ocupantul locului secund, în timp ce pe poziţia a treia s-a clasat un alt american, Skyler Howes (Husqvarna), la un minut și 13 secunde.

Românul Emanuel Gyenes, care pilotează o motocicletă KTM, a încheiat etapa pe locul 38, la 43 de minute și 52 de secunde de învingător.

În urma acestei victorii, Mason Klein a preluat conducerea în clasamentul general, cu un avans de un minut și 43 de secunde faţă de australianul Toby Price (KTM) şi de două minute și 3 secunde faţă de spaniolul Joan Barreda (Honda).

Gyenes se află pe locul 37 în ierarhia generală, la o oră, 17 minute și 51 de secunde de lider.

Marţi ale loc etapa a treia a Raliului Dakar, Al-Ula - Ha'il (447 km cronometraţi), informează Agerpres.