Lewis Hamilton a terminat calificările Marelui Premiu de Formula 1 al Austriei pe locul 10 după ce a pierdut controlul monopostului și a lovit mașina Mercedes. Colegul George Russell a fost și el implicat într-un incident și va pleca în cursa de duminică de pe locul 5.

Deși se lupta pentru o poziție fruntașă cu al treilea cel mai bun timp la un moment dat, Lewis Hamilton va pleca de pe 10 în Marele Premiu al Austriei ca urmare a accidentului suferit în calificări.

Lewis Hamilton își cere scuze față de Mercedes pentru accidentul din calificările MP al Austriei

Multiplul campion mondial susține că a pierdut controlul mașinii în virajul cu numărul 7 și își cere scuze față de echipa sa, conform RacingNews365.

„A fost o lovitură puternică, dar sunt ok.

Sunt extrem de dezamăgit de mine și îmi cer mii de scuze echipei care s-a luptat să ofere monopostul.

Niciodată nu mi-a plăcut să aduc monopostul accidentat înapoi.

Luptam pentru primele trei locuri și nu înțeleg ce s-a întâmplat.

Am pierdut controlul monopostului în virajul 7 și de aici totul s-a pierdut” - Lewis Hamilton.

​​Max Verstappen (Red Bull Racing) va porni de pe prima poziţie a grilei în cursa sprint din cadrul Marelui Premiu al Austriei, a 11-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, pe circuitul de la Spielberg.

Pe locul doi s-a clasat Charles Leclerc, iar pe trei a terminat Carlos Sainz, ambii de la Ferrari.