​​Max Verstappen (Red Bull Racing) va porni de pe prima poziţie a grilei în cursa sprint din cadrul Marelui Premiu al Austriei, a 11-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, pe circuitul de la Spielberg.

Max VerstappenFoto: Xavi Bonilla/Dppi/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Verstappen a câştigat calificările de vineri (1.04.984), astfel că el va fi în pole position în cursa de 100 de kilometri de sâmbătă.

Pe locul doi s-a clasat Charles Leclerc, iar pe trei a terminat Carlos Sainz, ambii de la Ferrari.

Lewis Hamilton și George Russell (Mercedes), probleme la Spielberg

A treia parte a calificărilor a fost oprită de două ori, în urma unor incidente în care au fost implicați piloții echipei Mercedes (Lewis Hamilton și George Russell).

MP de Formula 1 al Austriei, rezultatele calificărilor pentru cursa sprint

*sursă: Formula 1 / Twitter

Cum arată programul Marelui Premiu de Formula 1 al Austriei

A doua sesiune de antrenamente libere: sâmbătă, între orele 13:30 - 14:30

Sprint: sâmbătă, între orele 17:30 - 18:30

Cursa: duminică, între orele 16:00 - 18:00.

*Cursa va putea fi urmărită în direct pe Digisport, Orange Sport și Prima Sport.