​Fabio Quartararo (Yamaha) s-a impus duminică în Marele Premiu al Cataloniei la MotoGP, a noua etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză.

Fabio QuartararoFoto: PATRICIA DE MELO MOREIRA / AFP / Profimedia

Pentru francez este al doilea succes din acest sezon, după cel obţinut în Portugalia.

Pe locul doi s-a clasat Jorge Martin (Ducati), iar pe trei a terminat Johann Zarco (Ducati), scrie News.ro.

Aleix Espargaro (Aprilia) a pierdut podiumul, deoarece a crezut înainte de ultimul tur, când se afla printre primii, că se termină cursa. Spaniolul a încetinit apropiindu-se de linia de sosire, deşi cursa continua.

Espargaro s-a bucurat în fața publicului și a pierdut astfel şansa de a încheia cursa pe locul doi (a terminat pe locul cinci).

„Tot ce pot să fac este că prezint scuze echipei mele. Îmi pare foarte rău. Este o eroare inacceptabilă la această categorie, este total greşeala mea. Dacă vreau să îl bat pe Quartararo în campionat nu pot face astfel de greşeli” - Aleix Espargaro, potrivit Le Figaro.

Fabio Quartararo este lider în clasamentul general, cu 147 de puncte, în timp ce Aleix Espargaro, locul 2, are 125 de puncte.

Etapa a zecea, GP-ul Germaniei, va avea loc la 19 iunie.